O používání genderově vyvážených jazykových výrazů se léta diskutuje i u nás, v Česku.
Sousední Německo je však dál.
Výravy, které zohledňují genderovou rovnost, jsou často psány v Německu ve tvaru s hvězdičkou nebo podtržítkem (Lehrer_Innen). Případně volí neutrální tvar; např. místo „student“ použijí „studující“.
V posledních letech se tento trend vyjadřování (nejen) v Německu hojně rozmáhá, což se nezamlouvá nemalé části germanistů. Podle nich jde o násilné vnášení nepřirozených prvků do jazyka.
Jazykovědci začali podepisovat výzvu, aby se přestalo s „genderováním“. Tuto petici na konci července 2022 podepsalo již přes 170 germanistů, filologů a desítky dalších sympatizantů.
Zanášení genderových výrazů do jazyka podle textu vychází z vědecky sporného přístupu, zaměňujícího gramatický rod a pohlavnost. Gramatika nemůže být spravedlivá ane nespravedlivá. Spravedlnost je kategorie etická a ta se do gramatické struktury promítat nemá.
Navíc texty přizpůsobované podle genderu jsou zbytečně dlouhé, vznikají v nich gramatické a obsahové problémy a nejasnosti.
Mladá generace se dle ankety, která proběhla během pořadu, kde se „genderově“ diskutovalo, vyjádřila, že používání těchto výrazů není potřebné a část to označila za hloupost.
A jak jste na tom vy? Souhlasíte s „převychováním“ pro genderově neutrální jazyk?