Objevte krásu japonštiny – jazyk země vycházejícího slunce
Japonština
Japonsko si většina z nás spojuje se zemí vycházejícího slunce. Víte ale, proč se této zemi říká právě takto? Jde o překlad názvu Nihonkoku, což znamená „země původu slunce“ (ni = slunce, hon = původ, koku = země).
Když se řekne Japonsko, mnoho z nás napadne nejen jeho kultura, ale i jazyk a písmo – pro někoho záhadný „rozsypaný čaj“.
Japonský jazyk
Japonština je jediným úředním jazykem Japonska, kterým mluví přibližně 130 milionů lidí po celém světě. Ačkoli japonština není zařazena do žádné jazykové skupiny, historicky byla ovlivněna čínštinou, zejména ve slovní zásobě.
Z gramatického hlediska může japonština na první pohled působit jednoduše – nerozeznává rod a číslo u podstatných jmen ani osobu a číslo u sloves. Ale zdání klame, protože gramatika zahrnuje mnoho složitostí. Jednou z nich jsou úrovně zdvořilosti, které jdou daleko za běžné vykání a tykání. Japonština má čtyři základní úrovně zdvořilosti: zdvořilá, uctivá, skromná a důvěrná řeč.
Japonské písmo
Japonský zápis využívá tři znakové systémy:
- Kandži – odvozený z čínského písma, používá se pro kořeny slov.
- Hiragana – slouží pro koncovky a částice.
- Katakana – používá se pro přepis cizích slov a zvýraznění textu.
Japonština se zapisuje bez mezer a často ve sloupcích odshora dolů, zprava doleva – tedy obráceně, než jsme zvyklí.
Kolik má japonština znaků? Na tuto otázku není snadné odpovědět, protože písmo se vyvíjelo postupně. První oficiální soubor 2000 čínských znaků byl vydán až v roce 1887.
Učení nových jazyků prospívá mozku a nabízí mnoho nových možností. Pokud zvažujete studium asijského jazyka, japonština je rozhodně skvělou volbou. Objevíte v ní stopy dávné čínské kultury i krásu složitého japonského písma.
Kontaktujte nás, Vaše Slůně
P.S. už sledujete naši firemní stránku LinkedIn? Doporučujeme, pak vám neutečou žádné naše novinky.